Potrafią dużo

31 grudnia
13:06 2011

Czy ktoś jeszcze wyobraża sobie życie bez kredytu? Z pewnością niewiele osób i banki oczywiście doskonale zdają sobie z tego sprawę, no i potrafia to wykorzystać. Najczęściej klienci sięgają po zwykłe kredyty konsumenckie, kredyty nie zwiazane z działalnością gospodarczą, ale także po kredyty mieszkaniowe, kredyty samochodowe, a także kredyty na działalność gospodarczą i inwestycyjną. Kiedy kryzys dotarł również do naszego kraju banki przykreciły kurki z kredytami, bowiem wielu kredytobiorców nagle stało się po prostu niewypłacalnych. Bankom zaczęło brakować też kapitału, rosły zadłużenia z tytułu tak zwanych złych kredytów, nie spłacanych w terminie bądź z dużym opóźnieniem, nic więc dziwnego, że w pewnym momencie wstrzymały akcję kredytową. Najbardziej ucierpiał na tym rynek handlu nieruchomości, rynek motoryzacyjny, a także przedsiębiorstwa oraz zwykli indywidualni klienci.. Skończył się też czas kiedy banki nie przykładały zbyt wielkiej wagi do sprawdzania swoich klientów. Samochód na raty Trwa to do dziś, bowiem banki przykładają teraz dużą wagę do zdolności kredytowych klientów oraz ich historii kredytowej.
To prawda, że teraz banki bardziej rygorystycznie podchodzą do akcji kredytowej, aczkolwiek nie odżegnują się od niej całkowicie. Mało tego, ostatnio bardzo złagodziły swoją politykę kredytową. Wprawdzie tylko w sektorze kredytów hipotecznych, bowiem o kredyty konsumenckie nadal jest trudno. Tymczasem ustawa o kredycie konsumenckim przyjęta w styczniu ur. przez Radę Ministrów, nakłada na banki nowe obowiązki, które mają ujednolicić przepisy bankowe z przepisami unijnymi. Zmiany te dotyczą przede wszystkim podwyższenia kwoty udzielanego kredytu z 80 tysięcy złotych do prawie 255,55 tysięcy złotych, wydłużają też kredytobiorcom czas do 14 dni – było 10 dni – na odstąpienie od umowy. Sprawa ta dotyczy nie tylko banków, ale i SKOK, parabanków oraz osoby fizyczne, które zajmują się udzielaniem kredytów. Być może odniosło to odwrotny skutek, bowiem banki jeszcze niechętniej podchodzą do udzielania tych kredytów. A samochód na raty?
Banki rzeczywiście bardzo niechętne są dla kredytów konsumenckich, ale i o kredyty samochodowe i hipoteczne będzie teraz już o wiele trudniej. Nic więc dziwnego, że klienci, szczególnie przedsiębiorcy, coraz częściej sięgają po leasing. Jest on z pewnością alternatywą dla rynku kredytów i firmy leasingowe doskonale o tym wiedzą. Największym powodzeniem cieszy się leasing samochodowy. Klienci coraz częściej stawiają sobie pytanie leasing czy kredyty samochodowe i coraz częściej wygrywa ta pierwsza opcja. Póki co najniższe oprocentowanie kredytów samochodowych można znaleźć w getin banku – 9,83%, alior banki – 9,93% oraz multibanku – 10,28%