Mniejsze raty i zakres produktu

12 stycznia
08:59 2012

Nie ulega wątpliwości, że ubezpieczenia drożeją. Szczególnie ubezpieczenia samochodowe, mówiąc kolokwialnie, idą w górę. Jeżeli wierzyć Gazecie Wyborczej ceny ubezpieczeń OC w roku ubiegłym półroczu miały wzrosnąć o jedną piątą, a do jesieni miały wzrosnąć nawet o 15 procent.

Mało tego w najbliższych 2-3 latach ubezpieczenia samochodowe oc mają wzrosnąć o 100 procent. Tymczasem to właśnie ubezpieczenia samochodowe należą do najpopularniejszych ubezpieczeń chociażby z uwagi na fakt, że po naszych drogach jeździ już wiele milionów aut, których właściciele muszą wykupić obowiązkowe OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, a w wielu przypadkach również AC, czyli popularne i nieobowiązkowe autocasco. Autocasco właściciele aut muszą zakupić jeżeli auto stanowi zastaw bankowe. Czyli w przypadku jeżeli auta kupowane są na kredyt. To częsty przypadek, bowiem najczęściej samochody kupowane są na kredyt. A będąc już przy tym temacie to pamiętajmy, że wybierając kredyt samochodowy kalkulator rat zaangażować w ich obliczenie. Dla każdego ważne są koszty takiego kredytu, dlatego jeszcze raz podkreślamy, aby decydując się na kredyt samochodowy kalkulator rat zaprząc do pracy nad jego kosztami. Nie ulega wątpliwości, że ubezpieczenia AC są drogimi ubezpieczeniami i w związku z tym wielu kierowców rezygnuje z nich. Firmy ubezpieczeniowe postanowiły więc wprowadzić na rynek tańsze ubezpieczenie minicasco. Jest to stosunkowo nowy produkt na rynku ubezpieczeniowym i dlatego wielu kierowców niewiele wie na jakich zasadach minicasco funkcjonuje. Tymczasem minicasco jest bardzo atrakcyjnym cenowo ubezpieczeniem, szczególnie dla osób jeżdżących ostrożnie. A mini dlatego, ponieważ jest to też mini polisa chroniąca kierowców od kradzieży auta oraz szkód całkowitych. Jaśniej, jest to wariant ubezpieczenia autocasco z ograniczonym ubezpieczeniem. Trzeba jednak pamiętać o jednej zasadniczej sprawie, minicasco obejmuje tylko takie zdarzenia jak kradzież auta oraz wypadek z winy kierowcy i jeżeli koszt naprawy pojazdu przekracza 70 procent jego wartości. Czyli uznana została tak zwana szkoda całkowita. PZU nieco inaczej interpretuje zakres odpowiedzialności firmy w stosunku do właścicieli polis minicasco. Otóż w PZU zakres ochrony obejmuje; „odpowiedzialność za szkody, na powstanie których posiadacz pojazdu nie miał wpływu i zapewniające odszkodowanie za szkody, które musiałby pokryć sam. Ubezpieczenie minicasco gwarantuje wypłatę odszkodowania gdy wystąpi szkoda w pojeździe bądź w jego wyposażeniu wskutek: zderzenia z osobami, zwierzętami; działania osób trzecich – w tym włamania; zdarzeń losowych takich jak powódź, pożar; działania czynników termicznych lub chemicznych oraz wskutek kradzieży pojazdu, jego części lub wyposażenia, a także jego uszkodzenia po kradzieży lub próbie kradzieży” – koniec cytatu.

Trzeba jednak pamiętać, że przed podpisaniem umowy każdego ubezpieczenia – również minicasco – powinniśmy najpierw zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, ponieważ różne firmy ubezpieczeniowe różnie interpetują przepisy.