Gdy przydarzy nam się kolizja na drodze, zazwyczaj tracimy głowę. W zdenerwowaniu oskarżamy się nawzajem z kierowcą współuczestniczącym w kolizji. Co należy zrobić, gdy już miną pierwsze emocje?
Kolizją drogową jest takie zdarzenie na drodze, w wyniku którego nikt nie doznaje urazu, a uszkodzeniu ulegają jedynie samochody. Do podstawowych czynności, które należy zrobić zaraz po zdarzeniu należą: zatrzymanie auta, włączenie świateł awaryjnych, a następnie przestawienie go w bezpieczne miejsce, tak aby nie tamował ruchu na drodze. W przypadku kolizji nie mamy obowiązku wzywania na miejsce zdarzenia Policji. Zwłaszcza jeśli sprawca stłuczki bierze winę na siebie i jest gotowy potwierdzić na piśmie.
Jeśli jednak jest inaczej, najlepszym wyjściem jest wezwanie Policji, która sporządzi notatkę. Po Policję warto również zadzwonić w przypadku, gdy kierujący nie jest właścicielem auta. Dzięki policyjnej notatce zaoszczędzisz czas, ponieważ nie będzie potrzeby wypisania oświadczenia, a i przyspiesz w ten sposób wypłatę odszkodowania. Notatka policyjna powinna zwierać takie informacje, jak: dane osobowe sprawcy wypadku, numery rejestracyjne samochodów biorących udział w kolizji oraz nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego i numer polisy oc. w którym sprawca posiada ubezpieczenie auta. Jeśli policja nie może wydać notatki na miejscu zdarzenie, ustal, gdzie będziesz mógł ją odebrać. Dobrze by też było, żebyś spisał te dane również sam. Po kolizji powinniśmy skontaktować się z towarzystwem, w którym mamy wykupioną polisę – ubezpieczenie auta. Należy podać wszystkie dane dotyczące zdarzenia.
Obowiązuje to zarówno sprawcę kolizji, jak i poszkodowanego. Jeśli zdecydowaliśmy się nie wzywać Policji, poszkodowany ze spisanymi danymi powinien sam zgłosić się do towarzystwa, w którym ubezpieczenie auta posiadał sprawca kolizji.