Jakie będą podwyżki w 2012 roku

05 stycznia
07:49 2012

Często zastanawiamy się, a szczególnie na początku nowego roku, czy jeszcze będzie nam dane znaleźć tanie ubezpieczenie obojętnie w jakim sektorze ubezpieczeń. Póki co najtańsze są ubezpieczenia on line, czyli zakładane przez internet.

Często też klienci sięgają też po ofertę Link4, ponieważ firma ta ma konkurencyjną ofertę, którą naprawdę warto sprawdzić. Ostatnio na tym rynku następuje równanie do przepisów obowiązujących w zjednoczonej europie. Tymczasem nasze budżety domowe niestety nie równają, a wprost przeciwnie mogą nie wytrzymać takiej konkurencji. Szkoda bowiem, że unia oraz polski rząd nie dążą również do równania wynagrodzeń ren i emerytur. Chociaż urzędnicy z Brukseli bardzo chętnie smarują absurdalne raporty na temat sytuacji na polskim rynku ubezpieczeń emerytalnych – i nie tylko. Przypomnijmy, że polscy kierowcy od dawna oczekują na dyrektywę unijną w sprawie podwyżek maksymalnej kwoty odszkodowań, a co za tym idzie zwiększenie opłat z tytułu ubezpieczenia oc. To znaczy oczekują, ale z niepokojem.

Tymczasem najczęściej informowani są o podwyżkach ubezpieczeń oc oraz ac, jeżeli jest ubezpieczeniem obowiązkowym gdy bierzemy kredyty samochodowe. Z kolei do 2012 roku mają wejść kolejne przepisy dotyczące zwiększenia kapitałów firm ubezpieczeniowych. Tym samym unia zamierza zmniejszyć ryzyko niewypłacalności polskich firm ubezpieczeniowych. W praktyce oznacza to wzrost cen polis majątkowych nawet o 30 procent w ciągu najbliższych trzech lat. Kogo na to będzie stać, skoro nawet w chwili obecnej Polacy nie są w stanie ubezpieczyć swojego majątku. Póki co nic nam nie wiadomo o wprowadzeniu takich przepisów i oby weszły jak najpóźniej. Tymczasem planowane są kolejne zmiany w ubezpieczeniach oc. Aktualnie na rynku są firmy w których za ubezpieczenie oc kobiety płacą mniej niż mężczyźni. Ubezpieczyciele tłumaczą ten fakt tym, że kobiety jeżdżą bezpieczniej. Prawdopodobnie różnice te mają zniknąć, ale firmy ubezpieczeniowe są przeciw. Dlaczego najczęściej dyskusja toczy się wokół ubezpieczenia oc? Przede wszystkim dlatego, że jest to ubezpieczenie obowiązkowe, chyba, że auta kupowane są za kredyty samochodowe to wtedy i ubezpieczenie ac również staje się obowiązkowym. Poza tym firmy ubezpieczeniowe mają zamiar – już wprowadzają w życie – klasyfikować kierowców i przydzielać ich do odpowiedniej grupy ryzyka powodowania wypadków drogowych.

Na przykład w Link4 najwięcej płacą za oc młodzi kierowcy stanu wolnego i posiadający krótko prawo jazdy. Są to bowiem kierowcy tak zwanego podwyższonego ryzyka i według policyjnych statystyk powodują najwięcej wypadków drogowych. Podobne obostrzenia stosują inne firmy ubezpieczeniowe i w przypadku takich kierowców oraz kierowców powodujących zbyt dużo kolizji i wypadków drogowych żadne wyliczenia nie pomogą – oni i tak zapłacą najwięcej.

Generalnie podwyżek na rym rynku oficjalnie jeszcze nie ogłoszono i jak zapewniają specjaliści tego rynku wszystko zależy od największych graczy na tym rynku, czyli przede wszystkim od PZU, który kontroluje ponad 40 procent rynku oc. Skoro jednak oc nieoficjalnie z roku na rok rośnie to jakich należy spodziewać się oficjalnych cen?