Jak sfinansować zakup auta?

28 stycznia
16:59 2015

Jeśli chcemy kupić samochód, to możemy to zań zapłacić na wiele różnych sposobów. Czy istnieje jednak jedno najlepsze rozwiązanie?

Jeżeli chcemy kupić samochód, to mamy w zasadzie dwa ogólne rozwiązania: albo kupno auta za gotówkę, albo z pomocą finansowania zewnętrznego. Możliwości finansowania zewnętrznego jest bardzo dużo – a która z nich jest najlepsza?

Kredyt samochodowy

Pierwsze, co przychodzi do głowy klientowi w sytuacji, gdy do zakupu auta brakuje mu nieco gotówki, jest kredyt samochodowy. Najważniejsze jest oczywiście szukanie oferty łączącej w sobie jakość z atrakcyjną ceną. Ciekawym wariantem takiego kredytu jest wzięcie go w banku samochodowym, np. Volkswagen Banku czy Toyota Banku. Atutem takich kredytów są często dużo lepsze warunki finansowe niż w tradycyjnych bankach.

Kredyt gotówkowy

Zakupu auta możemy tez dokonać z pomocą kredytu gotówkowego. Gdy kupujemy samochód na giełdzie i nie mamy czasu na kredyt samochodowy, takie rozwiązanie wydaje się idealne. Podobnie jest, gdy nasze oszczędności pozwalają nam sfinansować część zakupu i potrzebujemy tylko dodatkowo iluś procent całej ceny pojazdu.

Oczywiście konsument powinien zdawać sobie sprawę z tego, że kredyt gotówkowy w takiej sytuacji może być dużo droższy niż kredyt samochodowy. Atutem na pewno są jednak szybkie procedury i niewiele formalności (brak zabezpieczeń na aucie etc.).

Pożyczka hipoteczna

Innym nieortodoksyjnym pomysłem na sfinansowanie auta jest pożyczka hipoteczna. Choć sama nazwa nie sugeruje, aby ten produkt wiązał się z samochodem, to jednak w praktyce można go w takim celu wykorzystać. Cechą wyróżniającą takiej pożyczki jest niskie oprocentowanie. Pożyczki zabezpieczone są jednak także obarczone licznymi formalności oraz kosztami dodatkowymi (np. wpis hipoteczny, wycena nieruchomości).

Sfinansowanie zakupu auta może być zrealizowane na trzy wymienione wyżej sposoby. To, na który z nich zdecydujemy się, zależy od naszej sytuacji. Osoby, które mają oszczędności mogą postawić na kredyt hipoteczny. Z kolei te, które nie mają oszczędności i nie chcą ustanawiać hipoteki na posiadanej nieruchomości, mogą postawić na tradycyjny kredyt samochodowy. Jeśli zależy nam na niskich kosztach i nie obawiamy się formalności, to możemy wybrać pożyczkę hipoteczną.