Jak działają raty balonowe przy kredycie na samochód?

23 stycznia
17:02 2015

Kredyt samochodowy to dobry sposób na nabycie auta, tym bardziej, gdy wybierzemy opcję pożyczki z ratami balonowymi. Sprawdź, dlaczego warto korzystać z tego rozwiązania.

Kupno samochodu z pomocą kredytu to bardzo dobry pomysł. Tradycyjnie banki oferują nam zwykłe raty. Możemy jednak zdecydować się na bardziej nowatorskie rozwiązanie, jakim są raty balonowe. Takie kredyty dostępne są w kilku bankach. Warto się im przyjrzeć, gdyż mają sporo zalet. Z drugiej strony – tak jak każdy produkt bankowy – mają też i swoje wady.

Czym jest rata balonowa?

Rata balonowa to rozwiązanie związane ze spłatą kredytu, które polega na tym, że przekładamy spłatę kredyty na koniec naszego okresu kredytowania. W praktyce oznacza to, że przez kilka lat możemy spłacać tylko raty odsetkowe. Nagromadzony kapitał reguluje zaś na samym końcu spłaty z pomocą jednej raty, czyli właśnie raty balonowej.

Zalety takiego rozwiązania

Zacznijmy od zalet. Po pierwsze, kredyt samochodowy z ratą balonową daje szansę kredytobiorcy na płacenie niskich rat. W trakcie całego okresu kredytowania jego miesięczny budżet nie jest tym samym przesadnie obciążony. Po drugie, jest to atrakcyjne rozwiązanie dla osób, które posiadają odpowiednie środki, aby spłacać kredyt w wersji tradycyjnej. Dzieje się tak dlatego, że resztę kapitału możemy w trakcie okresu kredytowania inwestować. Na koniec – nie dość, że zapłacimy ustaloną ratę balonową, to jeszcze zostanie nam zysk od kapitału. Po trzecie, taki kredyt nie obciąża naszej bieżącej zdolności kredytowej w tak dużym stopniu jak kredyt z ratą kapitałowo-odsetkową. To sprawia, że z większą łatwością możemy się starać o innych kredyt.

Wady raty balonowej

Oczywiście, jak każdy produkt bankowy, również rata balonowa ma swoje wady. Takie kredyty zwykle są oferowane z wyższym oprocentowaniem niż standardowe oferty. Wynika to z większego ryzyka kredytowego po stronie banku. Ponadto, taki kredyt może stanowić dużo większe wyzwanie niż spłata zwykłych rat. Odkładanie na ostatnią najwyższą ratę może okazać się trudniejsze, niż myślimy.  Na koniec należy wspomnieć o tym, że przy racie balonowej koszty odsetkowe ponosimy przez cały okres trwania umowy i to na dodatek od całości kapitału. Nie ma charakterystycznego dla rat kapitałowo-odsetkowych zmniejszania się . To zwykle przekłada się na większe koszty.