Ile tak naprawdę kosztuje kredyt samochodowy?

30 stycznia
12:37 2015

Koszt kredytu samochodowego to strategiczna informacja dla każdego, kto chciałby pożyczyć pieniądze z banku. Na jakie elementy umowy należy w tym celu zwrócić uwagę?

Kredytobiorcy są często przeświadczeni o tym, że kredyt samochodowy jest drogim produktem finansowym. Takie uogólnianie nie jest jednak wskazane. Na rynku znajdziemy multum atrakcyjnych cenowo propozycji. Zanim zdecydujemy się na jedną z nich, dobrze jest jednak sprawdzić, jakie koszty przyjmiemy na siebie, podpisując umowę.

Koszty udzielenia kredytu

Pierwszymi kosztami, z jakimi zetkniemy się przy kredycie samochodowym, są koszty związane z jego udzieleniem. Wśród nich znajduje się opłata za rozpatrzenie naszego wniosku, a także opłata za wydanie promesy kredytowej. Należy w tym miejscu doliczyć także koszty przekazania środków (kredytu), prowizję, koszty ustanowienia zabezpieczeń oraz wycenę samego pojazdu. Nie wolno zapominać również o kosztach ubezpieczenia kredytu, jeśli te są niezbędne do jego uzyskania.

Koszty dodatkowe

Do grona kosztów dodatkowych zaliczamy takie koszty, które pojawią się w momencie zaistnienia sytuacji przewidzianej umową kredytową. Są to więc koszty warunkowe. Jeśli dana sytuacja nie będzie mieć miejsca, to nie będzie także danej opłaty. Wśród takich kosztów są opłaty za zmianę samochodu w trakcie kredytowania, opłaty za zmiany w umowie czy opłata za wcześniejszą spłatę zadłużenia.

Koszty bieżące

W tej kategorii znajdziemy esencję kosztów kredytowych, czyli to, co składa się na naszą ratę kredytową. Podstawą jest tu oprocentowanie, będące sumą marży i stopy bazowej. Oprócz oprocentowania rata może uwzględniać także składkę ubezpieczeniową. Dzieje się tak wówczas, gdy ubezpieczenia nie opłacamy jednorazowo z góry za cały okres spłaty pożyczki.

Wszystkie wymienione wyżej koszty pozwalają na uzyskanie całkowitego obrazu kredytu samochodowego. Dopiero biorąc je razem pod uwagę, możemy ów koszt jednoznacznie określić. Jeśli chcemy sobie pomóc w decyzji, dobrze jest posłużyć się wskaźnikiem RRSO, który daje obraz całkowitych kosztów kredytu w skali rocznej. Dzięki niemu będzie nam o wiele łatwiej porównywać różne propozycje rynkowe.