Co oznaczają raty balonowe przy kredycie samochodowym?

25 listopada
10:32 2014

Zakup samochodu za gotówkę to luksus dostępny jedynie dla osób majętnych. Wielu kupujących posiłkuje się przy zakupie auta kredytem gotówkowym. Coraz bardziej popularną, choć wciąż mało znaną opcją, jest kredyt z ratami balonowymi.

Raty balonowe w kredycie samochodowym pozwalają na rozbicie płatności na kilkadziesiąt rat. Pierwsze z nich są niskie, ostatnia jest największa (balonowa). Zasadnicza różnica między takim kredytem, a standardową pożyczką gotówkową to wysokości rat. W standardowym kredycie na samochód spłaca się równe raty kapitałowo-odsetkowe. Raty balonowe przez cały okres kredytowania są niskie, dopiero ostatnia rata wynosi na przykład 40% wartości kredytu. Pozwala to na uzyskanie miesięcznej raty w niskiej wysokości. Zaoszczędzone miesięcznie środki można inwestować i potem bezproblemowo spłacić ratę balonową.

Raty balonowe to dobry pomysł dla osób, które zmieniają co kilka lat samochody. Przed datą zapłaty ostatniej raty balonowej, można sprzedać samochód i pozyskać w ten sposób środki na płatność raty i na wkład własny do kolejnego kredytu samochodowego.

Wadą rat balonowych jest natomiast wyższe oprocentowanie takich kredytów. Bank dłużej czeka na największą część kwoty od kredytobiorcy. Ponadto niektórym kredytobiorcom może być trudno zmobilizować się do odkładania funduszy na ostatnią ratę. Spłata comiesięcznych, stałych rat wydaje się łatwiejsza.

Kredyty balonowe są najczęściej udzielane na okres od 24 do 60 miesięcy. Najpopularniejsze są oferty dwuletnie. Kredyty balonowe są dostępne dla osób prywatnych i dla firm. To rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę przy rozważaniu kredytowania zakupu samochodu. Może być dla nas korzystniejsze od standardowej oferty. Wiele zależy od naszej indywidualnej sytuacji, warto więc porozmawiać na ten temat z doradcą kredytowym.